A gennyes fogíny, más néven fogtályog, nem egy olyan fogászati probléma, amit szőnyeg alá seperhetünk – ha egyáltalán létezik olyan, amit lehet.
Fájdalom, fogínyvérzés, gyulladások és akár láz is kísérheti ezt a visszataszító-nevű betegséget. Amennyire ártalmas tud lenni, kialakulásának okai szerencsére jól körülhatárolhatóak és így kellő odafigyeléssel a megelőzés is lehetséges. Fogínyvérzésről szóló cikkünkben többek között erre is kitérünk.
De mit tehetünk, ha a megelőzés már nem segít? Mit tehetünk, ha a tükörbe nézünk, és azt kell mondanunk: tályogom van?! Létezik néhány technika és praktika, amivel otthon is enyhíthetünk kellemetlenségeinken, addig, amíg sikerül felkeresnünk egy szakembert.
Mindenekelőtt azonban azt érdemes tudni…

A nem megfelelő szájhigiénia a szájbetegségek forrása Forrás: Freepik
Mitől alakulhat ki a fogtályog?
Aki rendszeresen követi az OralZone-t, tudja, hogy gyakran emlegetjük a nem megfelelő szájhigiéniát, mint a legtöbb fog- és szájbetegségek forrását.
Azt kell mondanunk, hogy többnyire a tályog is ebbe a csoportba tartozik. Kialakulása ugyanis a szájban felhalmozódó kórokozókra vezethető vissza, ami általában az alapos fogmosás hiányából ered.
Ha az elszaporodott baktériumokat nem szüntetjük meg, azok előbb-utóbb képesek eljutni a fog belsejébe, vagy a fogíny szöveteibe, fertőzést indítva el. Ebből foggyökérgyulladás, vagy ínygyulladás fejlődik, aminek hatására az ínyen, vagy a fog gyökere mellett gennyes góc jöhet létre. Ez a fogtályog.
A következő események okozhatnak fogtályogot:
- Súlyos, nem megfelelően begyógyított arcsérülés
- Hibás fogászati kezelés, ami gyulladáshoz vezetett
- Kiesett, vagy meglazult fogtömés helyén keletkezett gyulladás
- Hiányos fogápolás miatt kialakuló fogágybetegség

A fogtályog jele lehet a megemelkedett testhőmérséklet Forrás: Freepik
Honnan tudhatjuk, hogy fogtályogunk van?
A gennyes fogíny egyik legkellemetlenebb tulajdonsága, hogy miután kialakult, többé nem engedi magát elfelejtetni velünk.
Számos tünet árulkodhat egy tályog jelenlétéről szánkban, amiket érdemes nagyon komolyan venni.
Ha ezeket a jeleket érzékeljük magunkon, legjobb, ha felkeressük fogorvosunkat:
- Általános, kellemetlen szájszag
- Gyakran vérző fogíny, véres köpet fogmosáskor
- Maradandó rossz íz a szájban
- Gennyesedés a szájban
- Gennyes duzzanat kialakulása az ínyen, vagy a foggyökér mellett
- Érzékeny íny, vagy fogak
- Visszahúzódó fogíny – előbukkanó fognyak, foggyökér
- Meglazuló fogak, fogvesztés
- Láz
Mivel a fogtályog gyulladással járó betegség, előrehaladottságának jele lehet a megemelkedett testhőmérséklet. Ebben az esetben természetesen haladéktalanul érdemes felkeresnünk egy szakembert. Az utolsó két pontig azonban a legjobb, ha el sem jutunk. Persze az elsőt is érdemes elkerülni.
Látható tehát, hogy a gennyes fogínyt okozó fogtályog olyan betegség, amire nincsen otthoni varázsgyógymód. A problémát csak szakember tudja diagnosztizálni és megfelelően kezelni, de szerencsére létezik néhány módszer a tünetek enyhítésére, amit mi is használhatunk, amíg időpontunkra várunk. Ezek közül gyűjtöttük össze a leghasznosabbakat
Gennyes fogíny kezelése házilag
Fájdalomcsillapítók
Ha a gyulladás okozta fájdalom elviselhetetlen méreteket kezd ölteni, természetesen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókhoz nyúlunk először. Ezzel nincs is gond, de két fontos dolgot érdemes észben tartani.
Mire figyeljünk:
- A javasoltnál ne vegyünk be több gyógyszert. Akkor sem, ha a fájdalom nem múlik el teljesen.
- A fájdalom testünk vészcsengője – ne hagyjuk figyelmen kívül! Napokig fennálló, erős fogfájás esetén forduljunk orvoshoz.
Hideg borogatás
A gyulladásos megbetegedéseknél átmeneti enyhülést hozhat egy hideg vizes kendő, vagy jeges borogatás. Abban az esetben, ha a tályog hatására feldagad az arcunk, a duzzanatot rövid ideig rajta tartott hideg borogatással csökkenthetjük.
Mire figyeljünk:
- Ha jeges borogatást használunk, azt csavarjuk ruhába és 15 percnél tovább ne alkalmazzuk
- Inkább napi több alkalommal, rövid időre használjuk a borogatást

A fogtályog kialakulásához a szájban elszaporodó baktériumok vezetnek Forrás: Freepik
Fertőtlenítés öblögetéssel
A fogtályog kialakulásához tehát a szájban elszaporodó baktériumok vezetnek. Ezért egy kellő odafigyeléssel végzett tisztítás – ha megoldást nem is – a tünetek enyhülését hozhatja rövidtávon.
Mivel öblögessünk:
- Sós vízzel:
- Egy pohár meleg vízbe keverjünk egy evőkanál étkezési sót
- Öblögessünk egy-két percig
- Napi háromszor megismételhetjük
- Szódabikarbónával:
- Szintén meleg vízben keverjünk el fél evőkanál szódabikarbónát és fél evőkanál sót
- Öblögessünk néhány percig
- Napi háromszor ez is megismételhető
- Olajjal (Oliva-, szezám-, szőlőmag- és kókuszolaj is megfelelő lehet a napraforgó- és más sütőolajokkal ellentétben):
- Vegyünk a szánkba egy evőkanálnyi olajat
- 15-20 percig öblögessünk alaposan – kezdjünk napi 5 perc öblögetéssel, majd fokozatosan emeljük az időt
- Reggel, éhgyomorra ajánlott, napi egy alkalommal
- Utána mossunk alaposan fogat

Az ételmaradékok hatására kialakulhat a fogtályog Forrás: Freepik
A fogtályog megelőzése
A már kialakult foggyökér-gyulladás és fogtályog mindenképp orvosi kezelést igényel, de ha nem szeretnénk eljutni idáig, a következő tanácsokat betartva könnyedén megelőzhetjük kialakulását.
Hogyan előzhetjük meg a fogtályog kialakulását?
- Mossunk alaposan fogat minden nap két alkalommal. A fogfelszínt, a fog külső és belső felületeit is alaposan mossuk át, különös figyelemmel az ínyvonal és a fognyak találkozására
- Használjunk fogselymet, vagy fogköztisztítót a fogak közötti rések tisztítására – az itt megragadt ételmaradékok hatására alakulhat ki legkönnyebben a tályog
- Együnk és igyunk kevesebb finomított cukrot tartalmazó élelmiszert. A cukrokban lévő szénhidrát a káros baktériumok legtáplálóbb eledele
- Félévente vegyünk részt dentálhigiéniai kivizsgáláson, ahol a legtöbb lappangó fog- és szájbetegségre időben fény derülhet. Így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket.
Egy teljes körű fogápolási rutinnal tehetünk legtöbbet fogaink egészségéért és az olyan betegségek megelőzéséért, mint a fogtályog.
Ha segítséget szeretnél egy rád szabott fogápolási rutin összeállításában és azt szeretnéd, hogy egy szakember meg is tanítsa pontos alkalmazását, kattints a következő linkre, iratkozz fel Fogmosás Akadémia programunkra és vedd kézhez ingyenes fogápolási tanácsainkat!
Hagyj üzenetet